nie psują wątroby

Pączki doskonałe

Pączki doskonałe

Najlepsze domowe pączki jakie jadłam i jakie jadła moja rodzina. Delikatne, nie tłuste, idealnie wysmażone z różanym nadzieniem dla starszych i bez nadzienia (takie życzenie) dla młodszych. Oprószone cukrowym pudrem. Karnawałowy mus!

Proporcje: 1 szklanka mąki z górką + mąka do podsypywania, 7g świeżych drożdży, 0,5 szklanki letniego mleka, 30g roztopionego masła, 1/6 szklanki cukru, 1,5 żółtka, ¼ łyżeczki soli

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Starter (Jak zrobić rozczyn?):
Drożdże wymieszać w miseczce razem z 1 łyżeczką cukru aż staną się wodniste. Zalać połową szklanki letniego mleka (mleko nie może być gorące!) wymieszać i dosypać 1 łyżkę mąki. Odstawić na około 15 min w ciepłe miejsce.

Gdy na powierzchni powstanie pianka, to znaczy, że drożdże „ruszyły” i rozczyn jest udany. W przeciwnym razie należy czynność powtórzyć.

Przygotowanie ciasta pączkowego:
Podczas rośnięcia rozczynu przygotować pozostałe składniki. Należy przesiać mąkę, dodać do niej cukier, żółtka i sól.

Gdy rozczyn będzie gotowy dodać go do miski z mąką i pozostałymi składnikami. Ugniatać do wgniecenia całej mąki. Następnie dolać roztopione masło. Wgnieść całe masło i o ile ciasto się lepi, dodać więcej mąki. Odstawić gotowe do rośnięcia na 1 godz – 1,5 godz, do podwojenia objętości w ciepłe miejsce, w misce przykrytej papierem do pieczenia i czystą ścierką. Po tym czasie wałkujemy je na grubość ok. 1 centymetra i wycinamy kółka. Odstawiamy znów do rośnięcia na około 1 godzinę, by pączek podwoił objętość.

Kilka słów na temat smażenia:
Wyrośnięte pączki smażymy w 175 stC. Jeżeli nie mamy termometru cukierniczego wrzucamy kawałek chleba lub ciasta drożdżowego do oleju, a ten powinien szybko wypłynąć i zrumienić się maksymalnie w ciągu minuty. Należy pamiętać, że po wrzuceniu pączków do rozgrzanego oleju temperatura spada. Temperatura nie może być z byt wysoka ani zbyt niska. Pączki wówczas będą albo spalone na zewnątrz, a surowe w środku albo mocno nasiąkną tłuszczem, będą ciężkie i niesmaczne.

Pączki smażyć z obu stron na brązowy kolor, powinny swobodnie pływać na powierzchni oleju, nie dotykając dna garnka. Idealny posiada jasną obręcz. Najwygodniej smażyć pączki w szerokim i płaskim naczyniu. Po usmażeniu odkładać na talerz przykryty ręcznikiem papierowym, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Jeszcze ciepłe nadziewać konfiturą, marmolada lub dżemem przy pomocy cukierniczej szprycy bądź rękawa.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *